OdgovorNapisal/-a GanjaKmet » 03 Mar 2009, 15:11
V sredini maja so ledeni možje nato pa še poscana zofka.
Naj vam bodo ti datumi v orientacijo.
Zgodnje sorte vedno sadimo po ledenih možeh, pozne pa lahko že kak mesec prej, če malo tvegamo, lansko leto se je nekaterim izplačalo, pač sreča z vremenom.
ZA NESTRPNE
Če imamo rožo doma na vrtu, se splača imeti kakšno pozno sorto, ker si lahko pomagamo s toplo gredo(tudi kasneje v cvetenju) in v tem primeru lahko rože posadimo še kakšen teden ali dva,tri bolj zgodaj.
Za gverilce, pa je rešitev kakšna plastenka, če se pojavi kakšen minus ali pa sneg. V plastenki jo imamo lahko prvih nekaj dni, previdni pa moramo biti, ker se v plastenki lahko nabere preveč vlage in začne gniti, druga nevarnost pa je da rožo v plastenki razvadimo na preveč udobne pogoje, in kasneje ko jo odkrijemo doživi šok in upočasnimo njeno rast.
Lasulja je dal idejo, da v plastenko vrtamo/režemo zmeraj večje luknje ko se izboljša vreme in na ta način dobimo več zračnosti, manj vlage, ko pa je demulirana jo odnesemo v smeti.
Tile datumi pa tudi ne držijo za celotno državo eneko, od triglava, do izhoda na odpro morje hahahaha so pogoji različni. Primorci in Kraševci(možnost ponzih sort) se zadeve lotijo lako dosti bolj zgodaj, Gorenjski hribolazci, pa morajo saditi strogo zgodnje rože, dosti pozno, in imajo zelo zgodnje žetve.
Vse ostalo je nekje vmes in veljajo zofke, pankraciji itd....
Toliko za orientacijo kdaj kje saditi.
Spoznavanje narave in družbe (SND)