Zakaj
je konoplja ilegalna ?
Tole
vpraanje me muči, odkar sem začel sam uivati to prelepo
rastlino. Vse skupaj se je začelo, ko sem obiskoval 1. letnik gimnazije.Takrat
sem kadil konopljo enkrat na tri mesece in popival s kolegi ob vikendih.
Trend konoplje se mi je zdel zelo spiritualističen in rastlina je
prejela precej moje pozornosti. Seveda sem bil trdno prepričan,
da lahko od konoplje postane odvisen in sem zatorej kadil
na tako zelo velika obdobja. Končno sem se začel zanimati za "tehnične"
podatke o konoplji in odkril, da si rastlina sploh ne zaslui
biti ilegalna, e samo zaradi industrijske rabe (papir, gorivo,
hrana itd.) in tudi kot zdravilo (proti bolečinam, glavkomi, slabost,
itd.). Sedaj so se razmere spremenile (oz. so se e pred dvema
letoma), saj sem spoznal, da se ljudje večinoma pretvarjajo, da
vejo vse o drogah in hočejo delovati učeno, ampak si s tem samo
povečujejo svojo jamo. Drugačne so tudi moje navade preivljanja
vikendov. e vedno hodim ven ob vikendih, ampak je stanje ravno
obratno: kadim za vikend, pijem pa vsake pol leta, pa e to
v omejenih količinah (1-2dL vina). Seveda svojih navad ne vsiljujem
drugim in se spraujem, zakaj ne bi bilo obratno.
Za
novo leto sem obiskal "obljubljeno deelo" - Nizozemsko. Imel
sem prilonost doiveti drubo, ki se je povzpela
nad raven srednjevekih bebcev. Seveda tudi oni niso popolni,
ampak se temu zelo pribliujejo (to bodo, ko bodo legalne vse
droge, evtanazija itd.). V bistvu me zanima le eno: naj mi ljudje,
nai kolegi v parlamentu, dajo en DOBER razlog, zakaj naj bi
bila konoplja e naprej ilegalna. Sam bom predstavil nekaj
razlogov z določenimi protiutemi.
1.
Konoplja koduje zdravju.
Tole
e ne more biti dober razlog, ker je dokazano (WHO), da je
konoplja manj nevarna kot alkohol in tobak (v 6000-ih letih se ni
pojavil noben smrten primer). Seveda pa obstajajo e drugi
strupi, ki nas ogroajo, vseeno pa to ni razlog, da je jaz
kot posameznik ne bi smel uporabljati. Pa naj e dodam, da
THC (aktivna snov) sam po sebi ni nevaren v kakrnem koli pogledu.
Na neki izraelski univerzi so celo ugotovili, da je zelo dober antioksidant.
2.
Konoplja vodi v odvisnost.
Tudi
ne bo dralo popolnoma, kajti vse lahko vodi v odvisnost (od
sladkorja naprej). e vedno pa ne povzroča telesne odvisnosti
(moram omeniti, da ne poznam nobenega uporabnika konoplje, ki bi
doma tepel eno in/ali otroke; ljudi, ki trpijo zaradi posledic
zlorabe alkohola je v Sloveniji ~400.000). Pojavljajo se tudi hipoteze,
da konoplja vodi k uporabi drugih-tejih drog. Ta hipoteza
temelji na tem, da so uporabnike tekih drog vpraali,
katero ILEGALNO drogo so najprej preizkusili, ampak večina jih je
najprej poskusila kofein, nikotin, alkohol, ki so, kot vemo, prav
tako droge. Dodajam pa e mojo varianto o tej hipotezi: vzamemo
vzorec 100 uporabnikov trdih drog in jih vpraamo, katero drogo
so prvič vzeli. Verjetno bodo odgovorili, da konopljo. Sedaj pa
vzamemo vzorec 100 uivalcev konoplje in jih vpraamo,
koliko jih je poskusilo druge droge (izključimo nikotin/kofein/alkohol)
in pritrdilno jih bo odgovorilo le nekaj izmed njih.
3.
Ljudje, ki sluijo na račun ilegalnosti konoplje:
-
dilerji (morda zato nekateri nai poslanci zagrizeno zagovarjajo
prohibicijo)
- farmacevtske firme (konoplja je zelo dobro (in poceni) zdravilo,
ki si ga lahko vsak vzgoji doma)
- lesna/papirna industrija (Koliko gozda bi lahko reili s
konopljo ? V drevesih je največ 30% celuloze, ki je uporabna, pri
konoplji pa se ta tevilka povzpne na 70%.)
4.Zakaj
trenutna prohibicija ne dela oz. zakaj prohibicija sploh ne dela:
Situacija
je zelo kompleksna. V tiridesetih letih dvajsetega stoletja
je bil na Zemlji le en procent uporabnikov mamil, ko pa se je uvedla
prohibicija je tevilka hudo narasla. Ko bodo ljudje spoznali,
da prohibicija ne dela, bomo morda lahko iveli v pravi svobodi
- svobodi lastnega odločanja. Seveda pa ne more pustiti vsem
idiotom prostega dostopa do mamil, o tem sem e jaz prepričan.
Toda če bi vsakega, ki si eli uivati mamila uvedli v
program osvečanja na lastne stroke in mu nato pustili
osebno izbiro in dostop do najbolje "robe", kjer je kvaliteta
preizkuena in so eliminirane monosti zastrupitve z drugimi
substancami, bi bilo drugače.
Problemi
prohibicije:
Dostop
do mamil imajo vsi, kajti promet z njimi ni kontroliran. Zatiskanje
oči (sedanja situacija) pa ne pomaga preveč. Mamila so vedno bila
in bodo tukaj tudi ostala. Zavzemam pa se za strogo omejitev starostne
meje (vsaj 18 let, oz. ko bo človek dozorel (fizično in psihično)
in obvezen pregled pri zdravniku in psihiatru;to bi moralo veljati
tudi za alkohol in cigarete). Problematična je tudi čistoča mamil.
Ko nekdo kupi mamilo na črnem trgu, ni nikoli prepričan kaj je sploh
kupil. če bi bila vsa mamila legalna (tudi heroin), bi se prevelike
doze (OD) in smrti minimalizirale (če ne izničile). Prohibicija
je v osnovnem paradoksu s pravico do osebne svobode.
mirjan